Pytana o wypowiedź amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy, który na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą w czasie szczytu NATO wyraził swoje zaniepokojenie stanem polskiej demokracji i konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego, prof. Jadwiga Staniszkis stwierdziła:

Reklama

Słowa prezydenta Obamy były bardzo mocne. Powiedzenie czegoś takiego gospodarzom tak ważnej konferencji było ewenementem. Nie byłam jednak zaskoczona, bo dla Amerykanów brak szacunku dla podziału władz, wolności słowa i czystki w mediach są naprawdę szokujące.

Odnosząc się z kolei do stylu uprawiania polityki przez Prawo i Sprawiedliwość, gość Moniki Olejnik oceniła, że zdaniem PiS "atak na elity jest czymś, co ludzie kupują, co ludziom się podoba".

Część społeczeństwa się cieszy, gdy innym się zabiera więcej - wyjaśniała socjolog.

Pod koniec rozmowy, gdy dziennikarka TVN24 zapytała o wydaną niedawno książkę, w której Jarosław Kaczyński wspomina młode lata oraz wspólne spacery i rozmowy, Jadwiga Staniszkis uśmiechnęła się. - Dziwne, że tak to wszystko pamięta - odparła, kiedy Monika Olejnik dodała, że prezes PiS opowiadał nawet o "kurzych żołądkach", jakie wówczas jedli.

Znam go bardzo długo, ponad 40 lat - podkreśliła. - Jarosław Kaczyński mówił, że była pani piękna - wtrąciła Olejnik.

Byłam piękna? Dlaczego mówi w czasie przeszłym? - uśmiechnęła się Staniszkis.