"Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich jest zdumiony i wstrząśnięty wypowiedzią Pani Minister oświaty, Anny Zalewskiej, która w rozmowie z Moniką Olejnik w programie „Kropka nad i” 13 lipca br. nie potrafiła nazwać sprawców mordów w Jedwabnem i w Kielcach" - czytamy w oświadczeniu na profilu na Facebooku Naczelnego Rabina Polski, Michaela Schudricha.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ O TYM, CO POWIEDZIAŁA MONICE OLEJNIK ANNA ZALEWSKA>>>

Dlatego też zarówno on, jak i dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Dariusz Stoła oraz Lesław Piszewski, przewodniczący związku gmin zapraszają szefową resortu do Muzeum Polin, "gdzie będzie mogła się dowiedzieć, że sprawcami tych zbrodni na Żydach byli Polacy; i ofiary i sprawcy byli obywatelami Rzeczypospolitej".

"Jesteśmy zdania, że tak, jak w nauczaniu historii nie ma miejsca na wątpliwości na temat tego, kto rozpętał II wojnę światową czy kto zamordował polskich oficerów w Katyniu, tak samo jednoznaczne musi być nauczanie o zbrodniach popełnionych w Jedwabnem i Kielcach" - czytamy dalej w oświadczeniu. Jego autorzy czekają teraz na ruch minister Anny Zalewskiej.