Projekt opracował NSZZ "Solidarność". Według związku udało się zgromadzić ponad 350 tys. podpisów "za".

Reklama

Przedstawiciele komitetu złożyli projekt na ręce marszałka izby niższej polskiego parlamentu Marka Kuchcińskiego. Pod jego gabinet przynieśli kilkanaście kartonów z podpisami.

Aby obywatelski projekt mógł trafić do Sejmu potrzebne było poparcie co najmniej 100 tys. osób.

PiS chce pracować

Reklama

- Szanujemy projekty obywatelskie, będziemy pracować w Sejmie nad inicjatywą dot. ograniczenia handlu w niedziele, bo jest takie zapotrzebowanie społeczne - zapowiedział poseł PiS Łukasz Schreiber. Zaznaczył, że nie wyklucza wprowadzenia zmian do projektu. Dziennikarze pytali też Schreibera, czy nie uważa, że proponowane w projekcie rozwiązanie zaszkodziłoby gospodarce lub rynkowi pracy. - W Niemczech, Austrii czy Norwegii ten zakaz obowiązuje, nic strasznego się nie dzieje, gospodarki tych krajów mają się bardzo dobrze- odpowiedział poseł PiS.

PO: Zły i opresyjny

- Projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele doprowadzi do zwolnień - przestrzega PO. W ocenie Jana Grabca, rzecznika PO, projekt jest "zły i opresyjny". Jak podkreślił, doprowadza w praktyce do całkowitego zakazu handlu w niedziele i pozwala na ukaranie osób, które go złamią, karą więzienia. - To przykład legislacji niewystępującej w krajach europejskich. Dodatkowo projektodawcy nie analizują skutków społecznych i ekonomicznych. Dziś miejsca pracy w handlu są istotne z punktu widzenia rynku pracy w wielu mniejszych miejscowościach. Całkowity zakaz handlu wprowadzony z dnia na dzień musiałby pociągnąć za sobą przynajmniej kilkanaście tysięcy osób zwolnionych z pracy - przekonywał.

Nowoczesna mówi "nie"

Nowoczesna jest przeciwko wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę; pracę w takiej sytuacji może stracić 100 tysięcy Polaków - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru. - Ten zakaz karze Polaków za pracę; jesteśmy biednym krajem i to praca da możliwość bycia bogatszym - dodał.

PSL chce poprawek

- PSL zamierza pracować nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, jednak będzie zgłaszać do niego swoje poprawki - poinformował na piątkowym briefingu w Sejmie szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kukiz 15': Zaszkodzi małym sklepom?

- Założenie projektu dot. ograniczenia handlu w niedziele jest szczytne, ale chcemy wiedzieć, czy skutkiem nie będzie utrata miejsc pracy i czy nie stracą mali przedsiębiorcy - powiedział poseł Kukiz'15 Piotr Apel, pytany o stanowisko klubu ws. projektu Solidarności.