Liderzy PO w środę i czwartek biorą udział w dwudniowym kongresie ugrupowań wchodzących w skład Europejskiej Partii Ludowej (EPP)na Malcie, na którym miała zapaść decyzja o wyborze nowego wiceszefa formacji w miejsce Jacka Saryusz-Wolskiego.

Reklama

Zgromadzenie polityczne EPP na mój wniosek wybrało jednogłośnie Rafała Trzaskowskiego na stanowisko wiceprzewodniczącego EPP - napisał na Twitterze Schetyna.

Dziś po południu Kongres EPP potwierdzi wybór Rafała Trzaskowskiego w głosowaniu podczas sesji plenarnej"- dodał lider PO.

Do EPP, skupiającej chadeckie partie z całej Europy, należą m.in. PO i PSL, niemiecka CDU kanclerz Angeli Merkel, hiszpańska Partia Ludowa premiera Mariano Rajoya czy Fidesz Viktora Orbana.

Jacek Saryusz-Wolski, do niedawna europoseł PO, został na początku marca zgłoszony przez polski rząd jako kandydat na przewodniczącego Rady Europejskiej. Po ogłoszeniu tej decyzji najpierw zarząd Platformy usunął Saryusz-Wolskiego z partii, następnie polityk został pozbawiony stanowiska wiceprzewodniczącego EPP, a wkrótce potem sam odszedł z Europejskiej Partii Ludowej.