W piątek wieczorem polskiego czasu Biały Dom potwierdził, że prezydent Trump odwiedzi Polskę przed przypadającym w lipcu w Niemczech szczycie G20. Według nieoficjalnych informacji PAP, prezydent USA najprawdopodobniej złoży wizytę w Warszawie, ale szczegóły są nadal ustalane.

6 lipca prezydent USA Donald Trump złoży wizytę w Polsce na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Rozmowy na ten temat trwały przez ostatnie tygodnie i nabrały przyspieszenia po spotkaniu prezydentów na majowym szczycie NATO - powiedział PAP Szczerski.

Prezydencki minister dodał, że w trakcie wizyty dojdzie do spotkania prezydentów USA i Polski, a także liderów państw Trójmorza, którzy będą uczestniczyć w szczycie w Polsce.

Wizyta potwierdzi nieugięte zaangażowanie USA do współpracy z jednym z naszych najbliższych sojuszników w Europie i podkreśli, że priorytetem administracji jest wzmocnienie wspólnej obrony w ramach NATO - głosi oświadczenie Białego Domu.

Jak podkreślono w oświadczeniu, liderzy przedyskutują szereg bilateralnych i regionalnych kwestii, pogłębiając sojusz, który oparty jest na wspólnych wartościach i wspólnych interesach.

Podczas wizyty w Polsce prezydent USA wygłosi ważne przemówienie i będzie obecny podczas szczytu państw Trójmorza, aby pokazać nasze silne więzi z Europą Środkową - czytamy w oświadczeniu.

Do Polski przyjechali już agenci Secret Service odpowiadający za bezpieczeństwo prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - potwierdziło w piątek źródło PAP znające sprawę. Każdej zagranicznej wizycie amerykańskich prezydentów towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Ostatnio było tak na przykład podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 r.

Biały Dom: Wizyta potwierdzi niezachwiane oddanie Ameryki wobec jednego z jej najbliższych sojuszników w Europie

Wizyta prezydenta Trumpa w Polsce potwierdzi niezachwiane oddanie Ameryki wobec jednego z jej najbliższych sojuszników w Europie - podał rzecznik Białego Domu w oświadczeniu.

Jak dodał, wizyta podkreśli priorytety administracji prezydenta Trumpa w kwestii "wzmocnienia kolektywnej obrony NATO". Biały Dom potwierdził, że Trump wygłosi "ważne przemówienie".

Znawcy regionu Europy Środkowo-Wschodniej zwrócili uwagę, że oświadczenie Białego Domu o wizycie prezydenta Trumpa w Polsce zostało wydane w kilka godzin po spotkaniu Trumpa z przebywającym w Waszyngtonie z roboczą wizytą prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Po rozmowach z rumuńskim przywódcą, które dotyczyły m.in. możliwości zakupu przez Rumunię amerykańskiej broni, prezydent Trump po raz pierwszy jednoznacznie opowiedział się za artykułem 5. Traktatu Północnoatlantyckiego. Określa on kluczową zasadę wzajemnej obrony NATO: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Łapiński: Wizyta Trumpa to wielki sukces Polski i prezydenta Dudy

Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce odbędzie się w dość krótkim czasie po zaproszeniu od prezydenta Andrzeja Dudy. To na pewno duży sukces Polski i prezydenta – powiedział w rozmowie z TVN24 rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Mamy niewiele czasu, ale jesteśmy na to gotowi. Już od kilku tygodni mieliśmy wstępną informację o przyjeździe prezydenta Trumpa. Polska na pewno sobie poradzi – mówił Łapiński.