"Kolegium KPPO zawiesiło w prawach członków posłów A.Dunina i T.Głogowskiego na okres do 30.09. Ich błąd nie miał wpływu na wynik głosowania" - napisał w środę wieczorem na Twitterze rzecznik Platformy Jan Grabiec.

Reklama

W rozmowie z PAP Grabiec podkreślił, że dwaj posłowie nie wykazali się dostateczną czujnością. - Przez nieuwagę w trakcie głosowania dopiero wyjęli karty do głosowania co było sprzeczne z decyzją klubu w związku z tym zostali ukarani - powiedział Grabiec.

Dodał, że posłowie tłumaczyli swoje zachowanie nieuwagą i tym, że zgłosili to od razu marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu. - Ale widocznie nie jest to korzystne dla wizerunku klubu w związku z tym kara została już nałożona - powiedział rzecznik PO.

Poseł Głogowski powiedział PAP, że przyjmuje decyzję o zawieszeniu w prawach ze "zrozumieniem i smutkiem".

- Posłowie naszego klubu wiedzą, że nie było z naszej strony działania celowego, że był to błąd. Jednak widać uznali, że jakaś kara musi być. Cieszę się przynajmniej, że jest to kara czasowa i ulegnie przedawnieniu - powiedział poseł Platformy.

Z kolei poseł Dunin tuż po głosowaniu prosił marszałka Sejmu o powtórzenie głosowania, przekonując, że nie brał w nim udziału. - Wyciągnąłem kartę i bardzo bym prosił o uwzględnienie, tego mojego aktu niegłosowania - powiedział wówczas.

Większość posłów klubów opozycyjnych obecnych na sali sejmowej - w tym 134 posłów PO - nie wzięła udział w głosowaniu nad nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami i wybór ich następców przez Sejm.

W głosowaniu uczestniczyło w sumie 232 posłów, czyli niewiele powyżej dopuszczalnego kworum. Ustawa została uchwalona głosami posłów PiS, za opowiedzieli się też posłowie kół Republikanie i WiS.