W homilii wygłoszonej na Błoniach Gietrzwałdzkich do pielgrzymów, którzy tłumnie przybyli w niedzielę na główne uroczystości do Sanktuarium Maryjnego, abp Polak przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego sprzed 50 lat. Wówczas kardynał Wyszyński koronował w Gietrzwałdzie obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Reklama

Kardynał Wyszyński mówił wówczas, że Matka Boża "przywołała nas wszystkich do Gietrzwałdu". "Nie pytaliśmy o drogi - wszyscy je znają. Jakaż to siła jednocząca, a przy tym pełna pokoju. Niesie radość, wnosi spokój w duszę (...). Aż cieszyć się trzeba, że w Polsce działa taka siła, która bez gwałtu i przemocy wszystko uspokaja, jednoczy, raduje. Jak trzeba z tej siły korzystać" - mówił wtedy kardynał Wyszyński.

Abp Polak przywołując te słowa, podkreślił, że nam przecież tej siły i takiej właśnie siły tak bardzo dziś potrzeba. Potrzeba nam tej siły w naszym życiu rodzinnym, osobistym, społecznym, siły prawdziwie nas jednoczącej, a przy tym pełnej pokoju. W tylu miejscach i w tylu sytuacjach mówimy, że jesteśmy tak bardzo podzieleni i skłóceni. Tyle razy ostrzegamy siebie nawzajem, że jest to bardzo niebezpieczne i niszczące, niepotrzebne i ośmieszające nas w oczach innych - mówił prymas Polski.

Tyle razy powtarzamy, że trzeba coś zmienić, że musimy postępować inaczej, że dość już tego, byśmy się tak sami z premedytacją i determinacją niszczyli. Uwierzmy zatem jeszcze raz, że w Polsce działa taka siła, która bez gwałtu i przemocy wszystko uspokaja, jednoczy, raduje. Ona jest tutaj w Gietrzwałdzie - zaznaczył abp Polak.

W niedzielę na głównej uroczystości z okazji 140. rocznicy objawień maryjnych i 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Gietrzwałdzkiej przybyły tłumy wiernych z Polski i Archidiecezji Warmińskiej.