"Skorzystał z art. 38 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, który mówi: >posłowi i senatorowi, który w trakcie sprawowania mandatu lub w ciągu dwunastu miesięcy po jego wygaśnięciu (…) przechodzi na emeryturę (…) przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości trzech uposażeń<", wyjaśnia "Rzeczpospolita".

"Poseł może wystąpić o odprawę, mimo że cały czas normalnie pobiera uposażenie i dietę, a w dodatku zaczyna dostawać emeryturę. W oświadczeniu za 2016 rok Kaczyński wykazał emeryturę w wysokości 38 tys. zł" źródło: Rzeczpospolita

- Skoro ministrowie przekazują kwoty na Caritas, mógłby postąpić podobnie – uważa Krzysztof Brejza z PO. I dodaje: – Mam podstawy sądzić, że to on był autorem pomysłu comiesięcznych nagród.


Kwestię odprawy emerytalnej skomentowała także rzeczniczka PiS Beata Mazurek: – Prezes przeszedł na emeryturę w wieku 67 lat, choć uprawnienia uzyskał dwa lata wcześniej. Odprawę emerytalną pobrał zgodnie z prawem. Dziwię się, że dziennikarze interesują się odprawą Jarosława Kaczyńskiego, a innych polityków już nie.