Morawiecki przybył we wtorek do Bukaresztu na trzeci szczyt Inicjatywy Trójmorza. Szef rządu wziął udział m.in. w sesji plenarnej, która dotyczyła współpracy państw Inicjatywy w sferze energetyki, transportu oraz agendy cyfrowej.

Reklama

Trójmorze jest ważną inicjatywą regionalną polskiej polityki zagranicznej. Na szczycie Trójmorza w Bukareszcie premier Morawiecki spotkał się z szefem KE Junckerem - napisał na Twitterze resort spraw zagranicznych, odnosząc się do spotkania obu polityków.

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności UE poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. W lipcu ub.r. w Warszawie odbył się drugi szczyt Trójmorza, którego gościem specjalnym był prezydent USA Donald Trump.

Reklama