47,5 proc. badanych deklaruje, że odda głos na Koalicję Europejską, na PiS – niespełna 30 proc. – wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Na granicy progu wyborczego znalazła się Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 5,3 proc.

Reklama

Niekwestionowanym liderem jest w tej rywalizacji Janusz Lewandowski, startujący z pierwszego miejsca listy Koalicji Europejskiej.

- Wdowa po prezydencie Gdańska Magdalena Adamowicz, startująca z drugiego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej, ma taką przewagę nad zamykającym listę Jarosławem Wałęsą, która raczej wskazuje na jej wygraną w rywalizacji o mandat – ocenił Marcin Duma, szef IBRiS.

Sondaż pokazał, że z list PiS największe szanse na mandat ma startujący z drugiego miejsca obecny wiceminister Jarosław Sellin. Ma on przewagę nad otwierającą listę Anną Fotygą.

Sondaż został przeprowadzony 26 marca 2019 roku na próbie 1100 dorosłych mieszkańców w okręgu pomorskim obejmującym powiaty: gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski, tczewski; miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia i Sopot.