Sondaż Kantar dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM przeprowadzono między 16 a 19 maja br. na reprezentatywnej dla dorosłych Polaków próbie 1006 osób.

Reklama

Z danych, które opublikowała w środę "GW" wynika, że w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę zagłosowałoby 41 proc. osób, 27 proc. na Donalda Tuska, 11 proc. na Roberta Biedronia, 7 proc. na Pawła Kukiza, 6 proc. na Władysława Kosiniaka-Kamysza, 5 proc. na Janusza Korwin-Mikkego, a 1 proc. na Adriana Zandberga. 2 proc. osób uznał, że trudno powiedzieć.

Gdyby doszło do drugiej tury, 55 proc. zagłosowałoby na Andrzeja Dudę, a 44 proc. na Donalda Tuska - wynika z sondażu. W drugiej turze Dudę poparłoby 80 proc. wyborców Kukiza i Korwin-Mikkego, a Tuska - 86 proc. popierających Roberta Biedronia.

Zadano też pytanie "Jak sądzisz, czy gdyby Donald Tusk stanął na czele opozycji, czy wpłynęłoby to na jej szanse w wyborach parlamentarnych?". 35 proc. odpowiedziało, że szanse opozycji się zwiększą, 17 proc., że się zmniejszą, a 36 proc., że nie wpłynie to na jej szanse.

Na urzędującego prezydenta najchętniej zagłosowałyby osoby religijne, słabiej wykształcone i z niskimi dochodami. Na Tuska zaś niezbyt religijne, wykształcone i zamożne - podsumowano sondaż w "GW".