Brudziński podczas porannej rozmowy w "Sygnałach Dnia" w Radiowej Jedynce, w kontekście przejścia trąby powietrznej we wtorek przez gminę Wojciechów na Lubelszczyźnie, był pytany czy są przygotowane dodatkowe fundusze na pomoc poszkodowanym i usuwanie skutków podobnych sytuacji związanych z pogodą.

Reklama

- Tak. Mogę zapewnić, nie tylko mieszkańców Lubelszczyzny, którzy zostali dotknięci trąbą powietrzną, ale również tych, których dziś w nocy dotknęła dramatyczna sytuacja powodziowa w Małopolsce, w powiecie tarnowskim - odpowiedział szef MSWiA. Jak wskazał, w Dąbrowie Tarnowskiej w związku z powodzią ewakuowano ponad 20 osób.

- Państwo działa, nie tylko środki są zabezpieczone, ale jestem w ciągłym kontakcie z Komendantem Głównym PSP, z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Państwo działa, państwo reaguje - podkreślił.

- Wszyscy dotknięci tragedią mogą liczyć na pomoc ze strony państwa, są przygotowane środki również w ramach budżetu MSWiA na zwalczanie, usuwanie klęsk żywiołowych, w tym powodzi, osuwisk, nawałnic - dodał.

Brudziński zwrócił uwagę, że "przed nami ciężkie dni", gdyż z komunikatów RCB i PSP "wynika, że ta sytuacja ekstraordynaryjna na południu Polski będzie się utrzymywała". - Inne regiony kraju też są narażone na gwałtowne opady deszczu, nawałnice - mówił.

Szef MSWiA zaapelował również o czytanie komunikatów i sprawdzanie, "co się dzieje na zewnątrz, wiedzieć jak się zachować w sytuacjach awaryjnych".

- Mogę zapewnić wszystkich, nikt nie zostanie pozostawiony sam sobie, zarówno ze strony rządu, jak i służb mundurowych - dodał. W tym kontekście wskazał, że we wtorek na Lubelszczyźnie ponad 170 żołnierzy WOT pomagało mieszkańcom dotkniętym trąbą powietrzną.

Reklama