Schetyna podkreślił, że dla niego PiS"nie jest żadnym gwarantem rzetelnej debaty"w sprawie pedofilii. - powiedział na konferencji prasowej szef PO, pytany, czy jako opozycja będzie uczestniczyć w pracach państwowej komisji ws. pedofilii, którą proponuje rząd.
Lider PO ocenił jednocześnie, że ta sprawa "nie może być elementem kampanii wyborczej - dodał polityk.
Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział czwartek w radiowej Jedynce, że w czerwcu zostanie przedstawiony projekt ustawy dotyczący państwowej komisji do badania przypadków pedofilii. Dodał, że skład komisji będzie szeroki, zostaną zaproszeni do niej przedstawiciele różnych środowisk politycznych. Szef KPRM skrytykował przy tym opozycję wskazując, że próbuje ona wykorzystać dramat osób, które zostały pokrzywdzone w wyniku przestępstw pedofilii.
Powołanie państwowej komisji do badania przypadków pedofilii zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zaznaczył, będzie ona zajmowała się wszystkimi środowiskami, m.in. duchownymi, a także artystycznymi i nauczycielskimi. Do pracy w komisji zostaną zaproszeni przedstawiciele opozycji. Szef rządu zapowiedział, że wkrótce zostaną przedstawione szczegóły w sprawie powołania komisji.
Platforma Obywatelska chce natomiast powołania "komisji prawdy" ds. pedofilii, która ma być złożona z trzech przedstawicieli ofiar, trzech prokuratorów w stanie spoczynku i trzech sędziów w stanie spoczynku; komisja powinna mieć uprawnienia śledcze. Projekt ws. powołania tej komisji PO ma złożyć w czerwcu.