W ubiegłym tygodniu Rada Naczelna PSL zdecydowała o budowie bloku na wybory parlamentarne pod nazwą Koalicja Polska. Do współpracy PSL zaprasza ugrupowania, którym bliskie są "wartości chrześcijańskie, demokratyczne, ludowe i narodowe". Ostateczną decyzję w tej sprawie PSL podejmie w czerwcu. W wyborach do Parlamentu Europejskiego PSL startowało w ramach Koalicji Europejskiej z PO, SLD, Nowoczesną i Zielonymi.

Reklama

- Ja mówiłem pół roku temu, że samo anty-PiS nie wystarczy do wygrania wyborów; dlatego budujemy Koalicję Polską - nie przeciwko PiS, nie przeciwko Platformie, a na rzecz (czegoś) - podkreślił w środę w PR24 Sawicki. Jak dodał, "rzeczą ludzką jest pomylić się, błądzić, ale rzeczą ludzką jest także wyjść z tego błędu".

Sawicki był też pytany, czy jego ugrupowaniu nie zaszkodziła obecność lidera PSL Władysława Kosiniak-Kamysza na spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, kiedy przemawiał także redaktor naczelny "Liberte" Leszek Jażdżewski. Chodzi o wykład na Uniwersytecie Warszawskim z 3 maja, kiedy Jażdżewski stwierdził m.in., że "Kościół katolicki w Polsce obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu".

Sawicki odparł, że "nie zmienia się koni w trakcie przeprawy". - A jesteśmy w trakcie przeprawy, kampania za kampanią. Władysław Kosiniak-Kamysz przeprowadził PSL przez ostatnie trzy lata w bardzo trudnych warunkach, bo z jednej strony ogromnego ataku koalicji rządzącej, a z drugiej strony także problemów finansowych. I w tej chwili PSL jest na prostej - powiedział polityk.

Pytany, czy po jesiennych wyborach b. szef PSL i b. premier Waldemar Pawlak powinien "przejąć partię", Sawicki odparł, że Pawlak jest politykiem jeszcze "dość młodym", a "mocno doświadczonym". - Czy jest zainteresowany - nie wiem. I nie czas rozmawiać o przywództwie, bo niekwestionowanym liderem jest Władysław Kosiniak-Kamysz - zaznaczył. Jak dodał, "niewykluczone jest", że Kosiniak-Kamysz będzie kandydatem partii w wyborach prezydenckich.

Na pytanie, z kim PSL zamierza budować Koalicję Polską, Sawicki odparł, że ze wszystkimi, którym odpowiada ich propozycja programowa. Dopytywany, czy może to być np. Ruch Kukiz'15, poseł odparł: "Wiem, że dzisiaj rozmawiali liderzy, Władysław Kosiniak-Kamysz z Pawłem Kukizem". - Wiem, że także rozmawiał Władysław Kosiniak-Kamysz z samorządowcami jeszcze przed podjęciem tej decyzji. Z wieloma osobami trwają rozmowy, sam je prowadzę, jak będziemy u ich finału, będziemy informowali - powiedział polityk.