Chciałbym wezwać kandydatów Koalicji Obywatelskiej, w szczególności z Ziemi Żywieckiej – poseł Małgorzatę Pępek oraz kandydata na senatora Huberta Maślankę, żeby jasno się wypowiedzieli, czy popierają postulat adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Wyborcy z Żywca, Cieszyna, z całego Podbeskidzia mają prawo do takiej wiedzy – mówił Gowin.

Reklama

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego udzielił w czwartek w Żywcu poparcia dwóm kandydatom z list PiS: Tadeuszowi Kopciowi z okręgu 79. do Senatu oraz swojemu imiennikowi Jarosławowi Gowinowi do Sejmu w okręgu 27.

Obaj kandydaci podczas spotkania podpisali deklarację, w której zobowiązali się, że "nigdy nie poprą ustawy dopuszczającej możliwość adopcji dzieci przez pary jednopłciowe".

Kopeć zarzucił opozycji z PO oraz Nowoczesnej, że nie ma żadnej oferty programowej "poza propozycją, którą wyraził poseł Adam Szłapka, sekretarz sztabu KO, adopcji dzieci przez pary homoseksualne". Kopeć dodał, że zwróci się do biur PO i Nowoczesnej z pytaniem, czy kandydaci z Koalicji Obywatelskiej popierają ten postulat.

Wicepremier Gowin podczas spotkania z dziennikarzami powiedział też, że "następna kadencja będzie w dużo większym stopniu niż kończąca się poświęcona ładowaniu akumulatorów polskiej gospodarki". Musimy zapewnić równie duży wzrost gospodarczy, jak w tej kadencji, by sfinansować szerokie programy społeczne. Dlatego ważne jest, by w Sejmie zasiadało jak najwięcej osób rozumiejących realia polskiej gospodarki; ludzi, którzy reprezentują małe i średnie firmy, będące kołem zamachowym rozwoju – mówił wicepremier.

Jak podkreślił, kandydujący z listy PiS Jarosław Gowin "jest przedsiębiorcą i z własnego doświadczenia rozumie tę problematykę". Z kolei Tadeusz Kopeć, ubiegający się o reelekcję, w mijającej kadencji pracował w komisji gospodarki narodowej i innowacyjności.

Wicepremier dodał, że jego imiennik jest także przewodniczącym żywieckiej rady miejskiej. To ważne, jest samorządowcem. Problemy w Polsce możemy rozwiązywać najlepiej wtedy, gdy rząd i samorząd współpracują, nawet gdy istnieją różnice polityczne. W jaki sposób udało się ograniczyć skalę kataklizmu ekologicznego w Warszawie? Dzięki współpracy ponad podziałami politycznymi instytucji rządowych oraz warszawskich instytucji samorządowych – wyjaśnił minister nauki.

Reklama

W czwartek kandydaturę Tadeusza Kopcia poparł również rektor publicznej Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej prof. Ryszard Barcik. Cztery lata temu przegrał wyścig o mandat. Zgromadził wówczas poparcie ponad 33 tys. wyborców. Nie startuję już, ale proszę, aby wyborcy, którzy cztery lata temu na mnie zagłosowali, wybrali Tadeusza Kopcia – apelował prof. Barcik.

Wicepremier Jarosław Gowin podczas spotkania z dziennikarzami w żywieckim Starym Zamku dodał, że Żywiec jest "matecznikiem wszystkich Gowinów". "Wszyscy Gowinowie w całej Polsce mają w którymś pokoleniu wstecz korzenie żywieckie" – powiedział.