Podczas rozmowy w TVP Duda był m.in. pytany czy chciałby, aby w przyszłorocznych wyborach prezydenckich jego rywalem był b. premier Donald Tusk.

Reklama

Na pewno będą różni kandydaci, tak jak zawsze są kandydaci w wyborach prezydenckich. Każdego konkurenta szanuję i zakładam, że każdy startuje, aby zrealizować swoją wizję rozwoju naszego kraju, także swoją wizję prezydentury - powiedział Duda.

Z dużym szacunkiem do tego podchodzę - dodał.

Prezydent był też pytany o sprawę procedury impeachmentu amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w związku z podejrzeniem, że wywierał naciski na Kijów, by pozyskać informacje mogące zaszkodzić jego politycznemu rywalowi.

Duda zaznaczył, że są to wewnątrz amerykańskie sprawy. Na pewno sprawa zostanie w szczegółach zbadana - ocenił. Natomiast proszę pamiętać moment jaki mamy, właściwie w USA zaraz się rozpocznie kampania prezydencka; to już wygląda trochę jak taki element kampanijny - powiedział.

Zapytany o przebieg rozmowy z Donaldem Trumpem, która odbyła się podczas ich spotkania w Nowym Jorku, prezydent wskazał, że głównym tematem była współpraca wojskowa. O tym rozmawialiśmy najwięcej - powiedział.

Prezydenci Polski i USA podpisali w poniedziałek w Nowym Jorku deklarację ws. pogłębiania współpracy obronnej. Głosi ona m.in., że USA uzgodniły lokalizacje dla zwiększonej obecności wojsk USA w Polsce, wśród lokalizacji są m.in. Wrocław, Łask i Lubliniec, trwa dialog dotyczący miejsca stacjonowania pancernej brygadowej grupy bojowej. Prezydent USA zapowiedział, że wkrótce odwiedzi Polskę; powiedział też, że w bardzo krótkim czasie będzie możliwe zniesienie wiz dla Polaków.