Na podstawie danych z 78 proc. komisji wynikało, że Koalicja Obywatelska będzie miała 9 posłów w Warszawie. Jeśli ten podział utrzymałby się, oznaczałoby to, że Jachira otrzymałaby mandat.

Reklama

Według danych PKW z 88,89 proc. komisji, Koalicja Obywatelska zdobyła w Warszawie 42,25 proc. Pozostałe komitety uzyskały: PiS – 27,70 proc., SLD - 18,10 proc., Konfederacja - 7,18 proc., a PSL - 4,76 proc.

Liderka warszawskiej listy KO Małgorzata Kidawa-Błońska otrzymała 346 tys. 587 głosów. Drugi wynik na liście PO w tym okręgu zdobyła Katarzyna Lubnauer - 23 tys. 325 głosów. Na trzecim miejscu wśród kandydatów KO znalazł się Dariusz Rosati z 20 tys. 805 głosami.

Z kolei na prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego głosowało w okręgu warszawskim 206 tys. 521 osób, co daje drugi wynik w całym okręgu. Trzeci wynik uzyskał z list SLD lider Lewicy Razem Adrian Zandberg, na którego swój głos oddało 115 tys. 958 osób.

Reklama

Klaudia Jachira to aktorka znana z krytycznych wobec PiS happeningów; niedawno kontrowersje wzbudził dostępny w internecie film, w którym Jachira odgrywa scenkę sprzedaży "parówek smoleńskich" i "udka prezesa".

Pod koniec września Jachira zamieściła z kolei na Twitterze zdjęcia z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, a wśród nich fotografię wykonaną przed znajdującym się w okolicach Sejmu pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Widać było na niej Jachirę oraz dwie młode osoby, które trzymają transparent z napisem: "Bób, Hummus, Włoszczyzna, Vege". W tle zdjęcia dostrzegalny był fragment pomnika z napisem "Bóg Honor Ojczyzna". Po fali krytyki, jaka na nią spadła w związku z tą publikacją, kandydatka KO usunęła zdjęcie i przeprosiła za swój post.