W środę po południu odbyło się spotkanie kierownictwa PiS, w którym udział wzięli liderzy koalicyjnych ugrupowań - Solidarnej Polski oraz Porozumienia.

Reklama

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, szef Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz lider Porozumienia i wicepremier Jarosław Gowin.

Po zakończeniu spotkania wicerzecznik PiS Radosław Fogiel poinformował, że kierownictwo Zjednoczonej Prawicy potwierdziło rekomendację Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera w nadchodzącej kadencji parlamentu, a także ustaliło strukturę przyszłego rządu. O personaliach będzie mówił premier Morawiecki; uzgodnienia, co do rządu i jego struktury są dokonane - przekazał Fogiel.

Według informacji PAP zbliżonych do kierownictwa PiS środowe spotkanie przebiegało w dobrej atmosferze i nie było rozbieżności stanowisk między szefami partii koalicyjnych.

Reklama

Ustaliliśmy strukturę przyszłego rządu, kompetencje niektórych resortów zostaną podzielone. W innych przypadkach nastąpi połączenie. Summa summarum liczba ministerstw będzie zbliżona do obecnej - mówił jeden z polityków biorących udział w środowym spotkaniu.

Zaznaczył jednocześnie, że szczegóły nowych rozwiązań nadal są konsultowane, m.in. jeśli chodzi o nadzór nad państwowymi spółkami.

Inny polityk biorący udział w spotkaniu poinformował, że jeśli chodzi o kwestie personalne, to kierownictwo Zjednoczonej Prawicy zatwierdziło ok. 90 proc. obsady nowego rządu - ministrów i wiceministrów. Będzie konieczne kolejne spotkanie, aby dopiąć sprawę. Prawdopodobnie odbędzie się ono w przyszłym tygodniu - zapowiedział.

Fogiel tuż po spotkaniu pytany, kiedy znane będą personalia ministrów odparł, że "w przeciągu najbliższych dni". Dopytywany czy w przyszłym tygodniu odparł: Są duże szanse, że w przyszłym tygodniu. Przed świętami jednak bym tak nie szarżował. O personaliach będzie mówił premier Morawiecki; uzgodnienia, co do rządu i jego struktury są dokonane - podkreślił.

Reklama

Wicerzecznik pytany był też czy nowa struktura Rady Ministrów różni się od dotychczasowej. Nie da się dwa razy wejść do tej samej rzeki - stwierdził Fogiel. Powtórzył jednocześnie, że o szczegółach informował będzie Morawiecki.

Fogiel był też pytany o nową umowę koalicyjną pomiędzy PiS, Solidarną Polską i Porozumieniem. Takie sprawy jak umowa koalicyjna wymagają nawet fizycznego opracowania, więc dzisiaj jeszcze do podpisania umowy nie doszło. Dzisiaj mamy jasną deklarację woli kontynuowania tych prac, które trwały poprzednie cztery lata - oznajmił.

Fogiel pytany o ewentualne zmiany w klubie parlamentarnym PiS i wicemarszałków stwierdził, że są to decyzje posłów, członków klubu parlamentarnego. Rekomendacje na marszałków to kompetencje Komitetu Politycznego PiS; to nie było przedmiotem obrad dzisiejszego posiedzenia - zaznaczył.

Dziennikarze pytali też rzecznika czy podczas spotkania ustalono priorytety, jeśli chodzi o projekty ustaw i harmonogram prac legislacyjnych. Fogiel odpowiedział, że prace będą prowadzone w oparciu o program Zjednoczonej Prawicy. Oczywiście w mocy pozostaje tzw. piątka na 100 dni, czyli pięć punktów, nad którymi rozpoczniemy prace w przeciągu pierwszych 100 dni od powołania rządu - powiedział.

O tym, że w bieżącym tygodniu odbędzie się spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy mówił w minionym tygodniu, podczas wyjazdowego posiedzenia klubu PiS, Ryszard Terlecki. Tam zapadną decyzje co do składu przyszłego rządu - oświadczył. Wówczas zapowiedziano, że klub PiS będzie rekomendował Elżbietę Witek na marszałka Sejmu, Stanisława Karczewskiego na marszałka Senatu, a Mateusza Morawieckiego na funkcję premiera.

Wybory parlamentarne, które odbyły się 13 października, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

W Senacie Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48 mandatów, Koalicja Obywatelska – 43 mandaty. Natomiast KW Polskie Stronnictwo Ludowe – trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – dwa.

W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). Trzej ostatni są kojarzeni z opozycją, co powoduje, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem dysponują w Senacie większością 51 senatorów.