Lider PO Grzegorz Schetyna po uzgodnieniach z liderami PSL i SLD poinformował w piątek, że Tomasz Grodzki z KO jest kandydatem na marszałka Senatu, a Bogdan Borusewicz będzie rekomendowany przez KO na wicemarszałka izby. Lewica rekomenduje na wicemarszałek Senatu Gabrielę Morawską-Stanecką.

Reklama

Sawicki podkreślił, że "o wicemarszałkach nie decydują partnerzy koalicyjni, tylko członkowie tej umawiającej się koalicji". Więc nie będzie PSL-owi akceptował i wyznaczał wicemarszałka partner z SLD czy z Koalicji Obywatelskiej - podkreślił poseł PSL.

Dodał, że we wtorek zbiera się klub PSL, na którym zapadną ostateczne decyzje w sprawie wicemarszałków Sejmu i Senatu.

Na pytanie, czy PSL popiera kandydaturę Tomasza Grodzkiego na marszałka Senatu poseł ludowców odparł: Tak, zaakceptowaliśmy pana profesora Grodzkiego na marszałka Senatu.

Dopytywany, czy to dobra kandydatura, Sawicki powiedział: Zobaczymy. W mojej ocenie to już jest polityk doświadczony. Był już senatorem, w miarę bym powiedział, nie uwikłany głęboko w struktury polityczne. W związku z tym jest nadzieja, żeby spełniał te kryteria, o których mówiłem, że marszałek powinien być marszałkiem Senatu aktywnego, pracującego, a nie Senatu blokującego - powiedział Sawicki.

W wyborach PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, PSL – 3, a SLD – 2. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).