Powołanie odbyło się po wejściu w życie nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Do momentu, gdy możliwe stało się objęcie przez nich docelowych urzędów ministerialnych, Szymański i Woś byli ministrami - członkami Rady Ministrów.

Reklama

Bardzo cieszę się, że dzisiejszym aktem jakby sankcjonujemy te zmiany, które tak naprawdę od dawna były przeprowadzane stopniowo - powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Zwracając się do ministrów zaznaczył, że teoretycznie wydawałoby się, że jest to niewielka zmiana, "bo w istotnym stopniu realizowali te funkcje, funkcjonowali jako ministrowie, pracują już od dawna w rządzie". "Ale mimo wszystko zmiany istotne" - dodał.

Podkreślił, że powstanie w rządzie specjalnego urzędu ministra do spraw europejskich pokazuje jak ważne są te kwestie dla obecnego rządu i państwa. Duda zaznaczył, że Szymański zajmuje się sprawami europejskimi od początku rządów PiS i jest specjalistą w tym zakresie.

To jest ważne, żeby w uporządkowany sposób sprawy Rzeczypospolitej, a przede wszystkim sprawy ważne dla naszych obywateli i dla naszego państwa były prowadzone - powiedział prezydent.

W obecnym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego, który powstał w nowej kadencji parlamentarnej, z dawnego Ministerstwa Środowiska wyodrębniono dział "klimat" - powstał osobny resort poświęcony temu obszarowi. Ponadto polityka europejska została wyłączona z MSZ i dział ten został przesunięty do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany te zostały ogłoszone w momencie prezentacji obecnego rządu, ale by ministrowie Woś i Szymański - którzy w momencie powołania rządu otrzymali tymczasowo tylko funkcje ministrów-członków Rady Ministrów - mogli objąć swoje docelowe urzędy, potrzebne były zmiany w ustawie o działach administracji rządowej.

Odpowiednia nowelizacja tej ustawy weszła w życie w sobotę i możliwe stało się powołanie Szymańskiego na ministra do spraw Unii Europejskiej, a Wosia na ministra środowiska.