Tego oczekiwała od nas wspólnota międzynarodowa - tak krok swojego rządu tłumaczył na konferencji prasowej Donald Tusk. O tej decyzji wiedzą już Rosjanie. "Ten krok doprowadzi do poprawy stosunków polsko-rosyjskich" - zapewniał szef rządu.

Reklama

Tusk przekonywał, że odblokowanie negocjacji wcale nie oznacza, że Rosja zostanie automatycznie przyjęta do OECD. "Trzeba jeszcze spełnić wszystkie kryteria" - podkreślił i dodał, że będzie jeszcze wiele okazji, by wnieść sprzeciw przeciwko wstąpieniu Rosji do organizacji.

OECD to organizacja skupiająca 30 najbardziej rozwiniętych krajów świata. Jej celem jest podnoszenie poziomu życia mieszkańców tych krajów, a także pomoc najbiedniejszym państwom. Polska jest jej pełnoprawnym członkiem od 11 lat.

To kolejne ustępstwo ze strony nowego rządu na rzecz Rosji. Wcześniej m.in. szef MSZ Radosław Sikorski zadeklarował, że Polska będzie rozmawiała o tarczy antyrakietowej nie tylko z USA, ale także z protestującą przeciwko niej Rosją.

A Rosja - jak na razie - nie cofa swoich sankcji wobec Polski. Od dwóch lat Moskwa nie godzi się na wysyłanie polskiego mięsa na Wschód. I nie przekonują jej polskie i unijne zapewnienia, że nasze produkty spełniają wszystkie normy sanitarne.