Głos w tej sprawie zabrał m.in. były szef MSZ w rządzie Donalda Tuska, Radosław Sikorski.

Reklama

Jako obywatel i przedstawiciel wyborców ŻĄDAM zawieszenia mszy tak, jak innych zgromadzeń, @EpiskopatNews.To nie jest wasza prywatna sprawa. Możecie pozarażać siebie, wiernych, ich krewnych i całe społeczeństwo. Ochrona zdrowia jest domeną nauki, nie wiary - napisał europoseł.

Proszę o zwiększenie liczby niedzielnych mszy świętych, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych - napisał we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Podkreślił, że "szpitale leczą choroby ciała, a kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha". Dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach – zaznaczył. Przypomniał, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje mszy świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni – podkreślił abp Gądecki.