Szumowski w rozmowie z "SE" przyznał, że obawia się o swoje życie, dlatego od kilku dni korzysta z ochrony funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Powodem mają być m.in. groźby, które w ostatnim czasie otrzymuje.

Reklama

Minister zdrowia poinformował, że dostał ochronę SOP 2 czerwca. W obecnym nasileniu kampanii hejtu i kampanii nienawiści doszło do tego, że dostaję szereg gróźb karalnych i takich zagrażających mojemu życiu. Co więcej, osoby które występują publicznie w mojej obronie, również tego typu groźby otrzymują. To pokazuje, do czego prowadzi kampania oszczerstw - powiedział Szumowski.

Jak dodał, nie jest przyzwyczajony "do tej kłopotliwej, dziwnej sytuacji". Nigdy nie występowałem o ochronę i czuję się trochę nieswojo. To nowość w moim życiu i czuję się z tym dyskomfortowo, ale to decyzja szefa MSWiA - zaznaczył.

Widzieliśmy tragedie, które się zdarzyły w przeszłości. Mam tu na myśli choćby prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Lepiej zapobiegać i dmuchać na zimne. Chodzi o to, żeby nie wydarzyła się kolejna tragedia - podkreślił minister zdrowia.

Szumowski z ochroną SOP. Jest śledztwo ws. grożenia śmiercią ministrowi zdrowia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadzoruje postępowanie w sprawie gróźb karalnych pozbawienia życia Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego – poinformowała w czwartek PAP rzecznik tej prokuratury Mirosława Chyr.

Reklama

Jak przekazała PAP Mirosława Chyr, podstawą wszczęcia postępowania była wiadomość przesłana za pośrednictwem poczty elektronicznej do Kancelarii Ministerstwa Zdrowia. - Obecnie trwają czynności zmierzające do wykrycia sprawcy – przekazała Chyr.

Informację o wszczęciu śledztwa jako pierwszy podał portal RMF FM 24, który informował, że od kilku szef resortu zdrowia od kilku dni dostaje groźby.

Chodzi o wiadomości, w których ktoś grozi mu śmiercią i użyciem broni, a które są przesyłane zarówno na służbową skrzynkę ministra zdrowia, jak i na prywatny numer telefonu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w związku z tym minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński postanowił przyznać Łukaszowi Szumowskiemu ochronę.