Prezydent był pytany podczas sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku, co sądzi o pomyśle wykreślenia z listy lektur szkolnych książki Henryka Sienkiewicz "W pustyni i w puszczy”, ze względu na to, że w opinii niektórych przyczynia się ona do umacniania postaw rasistowskich.

Reklama

Proponuje, żeby nie czytać konspektów o książce Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy" tylko przeczytać książkę Henryka Sienkiewicz "W pustyni i w puszczy". To pierwsza sprawa – powiedział prezydent.

Druga sprawa, jak dodał, "W pustyni i w puszczy” to książka, która został napisana już przed wiekiem. W związku z powyższym to jest książka, która w swojej atmosferze i w tym, co tam jest napisane, oddaje po prostu istotę tamtym czasów. Czy my mamy wyrzucić książki dlatego, że oddają istotę swoich czasów i w nich jest zawarta prawda historyczna o tamtych latach, o postawach, i o tym jak nazywano pewne rzeczy, tylko dlatego, że my dzisiaj nazywamy je inaczej? – pytał prezydent.

Podkreślił, że absolutnie nie zgadza się z taką postawą. Uważam, ze to byłoby po prostu zakłamywanie prawdy historycznej; to było zakłamywanie także prawdy, która jest częścią literatury. W związku z powyższym tego typu żądania uważam za absurdalne – powiedział Andrzej Duda.