Wyniki pierwszej tury

W tegorocznych wyborach prezydenckich obywatele będą mogli oddać swoje głosy zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Termin podania wyników pierwszej tury uzależniony będzie od m.in. frekwencji wyborczej oraz liczy osób, które zdecydują się na głosowanie korespondencyjne. Szef PKW wyraził nadzieję, że uda się je ogłosić najpóźniej 1 lipca.

Reklama

Ewentualna druga tura

Ewentualna druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca 2020 roku. Ponowne głosowanie zarządzane jest w sytuacji, gdy żaden z kandydatów na prezydenta RP nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. W drugiej turze wyborcy oddają swoje głosy na jednego z dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największe poparcie. Za wybranego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej w ponownym głosowaniu uznaje się tego kandydata, który otrzymał więcej głosów.

Reklama

Ponowne głosowanie coraz bardziej prawdopodobne

Z najnowszego sondażu IBRiS dla portalu Wp.pl wynika, że szansa na wygraną Andrzeja Dudy w pierwszej turze spada. Obecnie cieszy się on nieco ponad 40-procentowym poparciem (40,7 proc.), które nie zagwarantowałoby mu pokonania kandydatów 28 czerwca. Największe szanse na mierzenie się z obecnym prezydentem w pierwszej turze wyborów ma Rafał Trzaskowski (KO) – 28 proc. głosów. Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) zajął w sondażu trzecie miejsce z wynikiem 9,7 procent poparcia. Pierwszy za podium znalazł się natomiast niezależny kandydat – Szymon Hołownia, na którego planuje głosować 7,8 proc. badanych.