Kantar oprócz standardowej wersji preferencji partyjnych przeprowadził na początku sierpnia tego roku badanie z uwzględnieniem nowych ruchów społecznych - "Polski 2050" Szymona Hołowni oraz "Nowej Solidarności" Rafała Trzaskowskiego. Zgodnie z sondażem Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie 38 proc. wyborców, KO - 23, Lewica - 6 proc., a nowe ruchy "Polska 2050" Szymona Hołowni i "Nowa Solidarność" Rafała Trzaskowskiego - po 5 proc. Pozostałe ugrupowania znalazły się poniżej progu wyborczego. Na Konfederację zadeklarowało oddanie głosu 4 proc. wyborców, na Koalicję Polską (PSL - Kukiz15) - 3 proc. Ponadto 10 proc. wyborców jest niezdecydowanych, a 6 proc. odmówiło odpowiedzi na pytanie o preferencje partyjne.

Reklama

W komentarzu do badania Kantar podkreślił, że niezależnie od tego, czy ostatecznie ruchy Hołowni i Trzaskowskiego znajdą się na listach wyborczych w kolejnych wyborach parlamentarnych, czy nie, sondażownia zdecydowała się sprawdzić ich potencjał wyborczy, a także w jaki sposób ich udział na scenie politycznej wpłynąłby na losy już obecnych tam ugrupowań. "Zarówno ruch Szymona Hołowni, jak i Rafała Trzaskowskiego, nie miałyby większego wpływu na poparcie prawicowych partii. +Nowa Solidarność+ skupiłaby bardziej lewicowych wyborców, przede wszystkim tych, którzy głosują na Koalicję Obywatelską. +Polska 2050+ przemówiłaby natomiast do różnorodnego elektoratu – z jednej strony wyborców KO i Lewicy, z drugiej – Koalicji Polskiej, a nawet Konfederacji" - ocenia Kantar.

"Stosunkowo wysoki odsetek osób +nie wiem/trudno powiedzieć+ w strukturze wyborców obu ruchów społecznych wskazuje na to, że tego typu ugrupowania miałyby również szansę zapełnić lukę na scenie politycznej i zdobyć głosy osób, które do tej pory nie głosowały" - dodała pracownia.

Reklama

Sondaż przeprowadzono w dniach 7-12 sierpnia 2020 r. na reprezentatywnej próbie zdecydowanych wziąć udział w wyborach 971 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej metodą wywiadów bezpośrednich wspieranych komputerowo (CAPI).