Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski poinformował w środę, że będzie namawiać posłów Porozumienia, aby głosowali przeciw projektowi ustawy o podatku od reklam. Ocenił, że "jest kilku posłów w Porozumieniu bardzo rozsądnych". Ujawnił, że pierwsze spotkanie jest zaplanowane na piątek. Poinformował, że w rozmowie ma wziąć udział dwóch posłów, ale nazwisk nie podał.

Reklama

Jeżeli nie będziemy potrafili tego zrobić, to znaczy, że nasze spotkania na opozycji prowadzą tylko do tego, że coś deklarujemy. A tu chodzi o skuteczność - mówił w TOK FM. Skuteczność jest wtedy, kiedy taką ustawę rzeczywiście zablokujemy i nie będzie jej w parlamencie, wolne media pozostaną, a wolność słowa będzie nieograniczonym prawem człowieka - precyzował.

Do tej wypowiedzi odniosła się na Twitterze Sroka. W Porozumieniu Jarosława Gowina są sami rozsądni posłowie i zapewniam, że nikt z nich nie umawiał się z posłem Krzysztofem Gawkowskim ani też z kimkolwiek spoza Zjednoczonej Prawicy - poinformowała posłanka.

Reklama

Wraca temat podatku od reklam

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, którego konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek ma trafić m.in. do NFZ, a także na Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków i nowo utworzony Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. We wtorek minął termin prekonsultacji ws. projektu.

Rządowe plany zaniepokoiły dużą część mediów, które w ubiegłą środę protestowały we wspólnej akcji "Media bez wyboru". W piątek sprzeciw wobec projektowanych zmian wyraził koalicjant PiS - Porozumienie.