W spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie minister Przemysław Czarnek uczestniczył zdalnie. Na miejscu był wiceszef resortu Tomasz Rzymkowski.

Reklama

Spotkanie Czarnka z młodzieżą LGBT

„Podczas spotkania minister edukacji i nauki podkreślił, że każdy człowiek ma prawo do ochrony życia prywatnego i do decydowania o swoim życiu osobistym, co wynika z konstytucji. Minister Przemysław Czarnek podziękował za merytoryczną i spokojną rozmowę” – zrelacjonowano w mediach społecznościowych resortu.

W trakcie tego spotkania mieliśmy okazję zadać mu (ministrowi – PAP) pytania na temat jego krzywdzącej retoryki w stosunku do osób LGBT+, a także kobiet. Na początku spotkania zostaliśmy zapewnieni, że otacza nas szacunkiem, jako osoby nieheteronormatywne. Jakkolwiek z jego retoryki było czuć uprzedzenie. Ja nieraz czułam się traktowana z góry w naszej dyskusji. Padło także stwierdzenie, że ideologia LGBT+ zagraża rodzinie i zagraża Polsce. (...) Niestety, nie udało nam się sprecyzować na spotkaniu, co dokładnie minister Czarnek rozumie poprzez ideologię LGBT – powiedziała po spotkaniu mediom Wiktoria Magnuszewska z młodzieżowego forum LGBT+. Zaznaczyła, że forum oczekuje pisemnego wyjaśnienia takiego stwierdzenia.

Aktywiści oczekiwali również m.in. konkretnych działań ministra w kwestii zmniejszenia zachowań dyskryminacyjnych wobec osób nieheteronormatywnych w szkołach oraz powstania okrągłego stołu o przyszłości polskiej edukacji.

W związku z tym, że nie padły żadne konkrety ze strony pana ministra i minister połączył się z nami na 30 minut zdalnie, dalsze spotkania z ministerstwem będą kontynuowane i jesteśmy w trakcie planowania kolejnych spotkań – powiedziała Magnuszewska.

Laura Kwoczała z młodzieżowego forum LGBT+ oceniła, że jej rozmowa z wiceszefem resortu Tomaszem Rzymkowskim w kwestii okrągłego stołu o przyszłości polskiej edukacji „była bardzo fair”. Wyraziła zadowolenie, że MEiN chce i nie boi się z przedstawicielami forum rozmawiać.