"Minister Zbigniew Rau odbył rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drianem, podczas której omówił sytuację na granicy białorusko-polskiej oraz zasady, którymi Polska będzie się kierować w ocenie jej rozwoju i dalszych decyzjach" - przekazał w komunikacie resort spraw zagranicznych.

Reklama

Dodano w nim, że Rau podziękował Francji za wsparcie polityczne i omówił możliwości dalszej polsko-francuskiej współpracy. Podkreślono, że ministrowie ustalili, że będą się na bieżąco informować o rozwoju sytuacji.

Wcześniej MSZ informowało, że o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, szef polskiej dyplomacji rozmawiał w sobotę także z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.

Reklama

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa obecnie od 2 do 4 tys. migrantów, regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich. Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy.