We wtorek w Berlinie w formacie Trójkąta Weimarskiego odbędzie się spotkanie prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Francji Emmanuela Macrona oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Rozmowa będzie dotyczyła bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej wobec groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Reklama

Trójkąt Weimarski - reaktywacja

Z satysfakcją przyjąłem tę propozycję. 6 lat zabiegaliśmy o to, żeby to spotkanie, w tej formule mogło nastąpić - mówię o 6 latach swojej prezydentury - oświadczył Duda na briefingu prasowym w Brukseli, gdzie w poniedziałek spotyka się z szefami unijnych instytucji i sekretarzem generalnym NATO.

Prezydent podkreślił, że chce by spotkania w formacie Trójkąta Weimarskiego były realizowane także w czasie jego prezydentury, ponieważ - jak mówił - jest to ważne dla współpracy europejskiej.

Pomiędzy wschodem a zachodem jesteśmy my, czyli Polska w Europie Środkowej. Uważałem, że powinniśmy rozmawiać zarówno z naszym największym sąsiadem, z Niemcami, jak i powinniśmy rozmawiać także z Francją, która jest potęgą europejską. Cieszę się, że ten format jest kontynuowany także i teraz. Cieszę się z tej propozycji. Z satysfakcją wezmę udział w jutrzejszym spotkaniu - oświadczył Duda.