Dziennik Gazeta Prawana logo

Czaputova do Putina: Powiedz żołnierzom, by przestali gwałcić kobiety i dzieci

16 kwietnia 2022, 16:31
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zuzana Czaputova
<p>Zuzana Czaputova</p>/PAP Archiwalny
Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova zaapelowała w sobotę wpisem na Twitterze bezpośrednio do prezydenta Rosji Władimira Putina, by powstrzymał swoich żołnierzy od gwałtów na kobietach i dzieciach. Podkreśliła, że krzywdzenie bezbronnych pokazuje słabość rosyjskiego prezydenta.

"Władimirze Putinie, każ swoim żołnierzom przestać krzywdzić niewinnych cywilów na Ukrainie" - napisała. "Powiedz swoim żołnierzom, by przestali gwałcić kobiety i dzieci. Prawo wojenne nadal obowiązuje. Krzywdzenie bezbronnych pokazuje Twoją słabość" - zaznaczyła Czaputova we wpisie na Twitterze.

Relacje o gwałtach popełnianych na ludności cywilnej napływają z ukraińskich miejscowości, z których wycofali się Rosjanie. W opinii obrońców praw człowieka postępowanie rosyjskich żołnierzy m.in. masowe zabójstwa, tortury, gwałty, grabieże, przymusowe wywożenie ludności, także dzieci do Rosji, ataki na cele cywilne, w tym szkoły, szpitale i korytarze humanitarne, są pogwałceniem prawa międzynarodowego.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
oprac. Olga Papiernik

W dzienniku od 2020 r. W serwisie zajmuje się głównie poszukiwaniem i opisywaniem najświeższych wiadomości z kraju i świata.
Wcześniej w Radiu ZET tworzyła od początku dział „gospodarka”. Studiowała "Edukację medialną i dziennikarstwo" na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Warszawianka, której największą pasją są zwierzęta.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraStrategiczny sukces Polski. Wschodnia flanka i obrona antydronowa priorytetami w konkluzjach szczytu UE »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj