W czwartek przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka przedstawiła w Sejmie informację o działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2021 r. Cytując konstytucję zauważyła, że Krajowa Rada Sądownictwa jest strażnikiem niezależności sądów i niezawisłości sędziów. - dodała.
Kazimierz Smoliński (PiS) ocenił to sprawozdanie jako rzetelne i obiektywne przedstawienie działalności KRS w 2021 roku. Dodał, że jego schemat i zawartość powiela dotychczasowe informacje składane przez przewodniczących KRS od dziesiątek lat.
Poseł zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku posiedzeń plenarnych KRS było 20. - - dodał. Zaznaczył, że Rada rozpoznała 1792 zgłoszeń do pełnienia urzędów na stanowiskach sędziowskich. - - zauważył Smoliński. - - oświadczył poseł PiS.
"Organ widmo"
Według Gasiuk-Pihowicz sejmowej debaty na temat KRS nie powinno być. - powiedziała posłanka KO. Jak oceniła, KRS to ciało, które nie istnieje z punktu widzenia prawa. - - zauważyła.
Jej zdaniem, KRS istnieje mimo tego, że jest częścią sporu z UE o Krajowy Plan Odbudowy. - - mówiła Gasiuk-Pihowicz. Jak dodała, KO wnioskuje o odrzucenie tego sprawozdania.
Katarzyna Ueberhan (Lewica) oceniła, że - - zauważyła posłanka. Według niej,. - - dodała.
Krzysztof Paszyk (KP-PSL) podkreślił, że gdy Zjednoczona Prawica dochodziła do władzy w 2015 roku politycy tego ugrupowania zarzekali się, że wszystkie zmiany w instytucjach wymiaru sprawiedliwości dadzą obywatelom wymiar sprawiedliwości sprawiedliwy i dostępny dla każdego obywatela. - Dzisiaj mija za chwilę siedem lat od czasu, kiedy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wziął się do pracy - powiedział Paszyk. W jego ocenie, w tym sprawozdaniu wypadałoby wykazać z ramienia KRS co zostało zrealizowane z tej siedmioletniej działalności Zbigniewa Ziobry. Poseł oświadczył, że dołącza do stanowiska o odrzucenie tego sprawozdania.
Krajowa Rada Sądownictwa jest organem, który ma stać na straży niezawisłości sądownictwa, to ona wskazuje kandydatów na stanowiska sędziowskie. KRS składa się z Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, ministra sprawiedliwości i jednej osoby powołanej przez Prezydenta RP, czterech posłów wybranych przez Sejm oraz dwóch senatorów wybranych przez Senat. W skład KRS wchodzi też piętnastu sędziów, którzy na mocy znowelizowanej w 2017 r. ustawy o KRS wybierani są przez Sejm.
Edyta Roś