Sejm w środę odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji Kodeksu karnego, która m.in. zaostrza kary za najcięższe przestępstwa i wprowadza tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców.

Reklama

Szef MS powiedział na konferencji prasowej, że nowela w sposób zasadniczy zmienia politykę karną wobec najgroźniejszych przestępców "sprawiając, że zwykli ludzie, polscy obywatele, uczciwi ludzie mogą czuć się dużo bardziej bezpiecznie". "Mogą mieć przekonanie, że ich spokojne, codzienne życie nie będzie zakłócane przez tych najgroźniejszych bandytów; chodzi m.in. o osoby, które dopuszczają się najcięższych przestępstw seksualnych, o charakterze pedofilskich, z użyciem przemocy, gwałcicieli, wielokrotnych recydywistów i członków mafijnych, zorganizowanych grup przestępczych" - wyliczał.

To właśnie w te grupy najgroźniejszych bandytów i przestępców wymierzone są te kodyfikacje karne - dodał szef MS.

Zwrócił też uwagę, że w czwartek w życie weszła ustawa "antylichwiarska", która zakłada m.in. określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek, obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich, zapobieganie "rolowaniu kredytów" oraz nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi.

Ziobro ocenił, że ustawa ta dokonuje rewolucji "jeśli chodzi o skuteczną ochronę Polaków przed lichwiarzami, przed tymi wszelkimi formami wyłudzenia pieniędzy +drobnym druczkiem+ poprzez rozmaite zapisy, które są gdzieś tam skrywane".

autor: Rafał Białkowski, Karol Kostrzewa