32 procent ankietowanych odpowiedziało, że zagłosowaliby na Zjednoczoną Prawicę (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Republikanie). To o 3 punkty więcej w porównaniu z poprzednim, sierpniowym sondażu.

Reklama

Na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) zagłosowałoby 31 procent badanych - o 4 punkty procentowe więcej niż w sierpniu.

11 procent respondentów zagłosowałoby na Polskę 2050 Szymona Hołowni. Poparcie dla tego ugrupowania spadło o dwa punkty procentowe. Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja Wolność i Niepodległość z poparciem 9 proc. (o 1 punkt więcej). Lewica (SLD, Wiosna, partia Razem) uzyskała w najnowszym badaniu 6 procent - to oznacza spadek poparcia od sierpnia o punkt procentowy.

Reklama

Poza Sejmem

Na Koalicję Polską - Polskie Stronnictwo Ludowe zagłosowałoby 3 procent badanych, o punkt więcej niż porównaniu do sierpniowego badania, ale oznacza to, że ugrupowanie nie przekroczyłoby progu wyborczego i znalazłoby się poza Sejmem.

Na Kukiz'15 wskazało 1 procent odpowiadających, tyle samo co w sierpniu. Agrounia uzyskała 1 procent poparcia, o punkt procentowy mniej. Porozumienie Jarosława Gowina kończy zestawienie z wynikiem 0 procent, bez zmian od sierpnia.

Odpowiedź "nie wiem\trudno powiedzieć\jeszcze nie zdecydowałem(am)\odmowa odpowiedzi" wskazało 6 procent ankietowanych. W sierpniu tę odpowiedź wskazało 11 procent ankietowanych.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 9-15 grudnia 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia. Na pytanie o preferencyjne partyjne odpowiedziało 675 osób.