Sejm przyjął w czwartek wieczorem uchwałę ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II, w której "zdecydowanie potępił medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii".

Reklama

Komentarz Przyłębskiej

Całkowicie podzielam treść uchwały i cieszę się, że w moim imieniu moi przedstawiciele w polskim parlamencie taką uchwałę podjęli - powiedziała w TVP Info prezes TK Julia Przyłębska. Bardzo cieszę się, że taka uchwała została podjęta. Martwi mnie tylko, że nie wszyscy posłowie - po głosowaniach widzimy - uczestniczyli w podejmowaniu tej uchwały i że były osoby, które były przeciw - dodała prezes TK.

Uważam, że św. Jan Paweł II, poza "ważnością" dla osób religijnych jest również ważną postacią jeśli chodzi o życie i świat polityczny, zarówno polski jak i międzynarodowy - mówiła Przyłębska. W jej ocenie dodatkowo bardzo przykrym wydarzeniem jest to, że "po tylu latach próbuje się w walce politycznej wykorzystać dobre imię wielkiego Polaka, ale również wykorzystuje się dokumenty Służby Bezpieczeństwa". Podkreśliła, że są to dokumenty - jak wskazano w uchwale - "których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści".

W uchwale wyrażono uznanie i wdzięczność dla Jana Pawła II za jego zasługi dla obrony tożsamości, wolności i wspólnoty narodowej. "Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów, o czym wielokrotnie przypominali w swoich wystąpieniach światowi przywódcy, także prezydent USA Joe Biden podczas ostatniej wizyty w Polsce" - oświadczono w uchwale.

Reklama

Reportaż "Franciszkańska 3"

W poniedziałek TVN24 wyemitowało reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

Autorka: Daria Kania