Nitras pytany w piątek w Radiu Plus o powody spadku notowań Koalicji Obywatelskiej w sondażach, ocenił że "spadek poparcia (...) związany jest przede wszystkim z ofensywą dotyczącą Jana Pawła II".

Reklama

Kontrowersje wokół Jana Pawła II

Kilkanaście dni temu stacja TVN24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Opisane zostały w nim przypadki trzech księży oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

W odpowiedzi na ten reportaż Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

Nitras powiedział, że "Jan Paweł II jest wyjątkową postacią w polskiej historii". Jak dodał, nie kojarzy mu się z "żadnymi przywilejami Kościoła".

Kościół "źródłem zgorszenia"

Natomiast dzisiaj Kościół w Polsce jest źródłem w wielu przypadkach niestety zgorszenia, jest źródłem nienależnych przywilejów i należy (...) sprowadzić sprawy do pewnego poziomu równowagi - przekonywał poseł KO.

Jestem przeciwnikiem konkordatu, jestem przeciwnikiem religii w szkole, jestem za małżeństwami homoseksualnymi, jestem za in vitro i nie chcę, żeby mi Kościół mówił, że jest inaczej i z takim programem idę do wyborów - zadeklarował Nitras.

Autor: Jan Olendzki