Platforma mówi wprost. Antoni Macierewicz nie może być członkiem komisji do spraw porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika. Dlaczego? Ponieważ cofnięto mu certyfikat upoważniający do dostępu do tajnych dokumentów i nie może przez to brać udziału we wszystkich pracach komisji śledczej. Przypomniał o tym marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Po za tym PO uważa, że Macierewicz będzie destabilizował prace komisji.

Reklama

PiS ogłosiło dziś nazwiska dwóch kandydatów do komisji - Zbigniewa Wassermann i Antoniego Macierewicza. "Obaj mają potencjał i olbrzymie możliwości. Ta komisji nie będzie miała charakteru politycznego, a do przejrzenia jest 50 tys. stron akt. Tak więc posłowie Wassermann i Macierewicz będą mieli dużą pracy" - mówi rzecznik klubu parlamentarnego PiS Mariusz Kamiński i dodaje: "Według naszej wiedzy poseł Macierewicz nie ma odebranego poświadczenia bezpieczeństwa".

Czy poseł Kamiński ma rację, mówiąc, że Macierewiczowi nie odebrano certyfikatu? Jeśli tak, to myli się... Jacek Kurski. Kilka dni temu w rozmowie z DZIENNIKIEM Kurski powiedział: "To żałosne, przecież to Platforma mu ten certyfikat odebrała. Należy to traktować jako element nadużycia władzy".

Już we wrześniu 2008 roku "Gazeta Wyborcza" napisała, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego poinformowała marszałka Sejmu o zastrzeżeniach co do osoby Macierewicza. Zawieszono mu dostęp do tajnych dokumentów. Poseł nie może więc zasiadać w komisjach śledczych i komisjach do spraw służb specjalnych, które mają do czynienia z takimi materiałami. Według "GW" Macierewicz - jako szef kontrwywiadu w rządzie PiS - pozwolił sporządzać tajne dokumenty na komputerach niezabezpieczonych przed kopiowaniem danych lub wejściem osób niepowołanych.

Sam Macierewicz powiedział DZIENNIKOWI o swojej kandydaturze: "Czy Platforma Obywatelska ma dobrą wolę i chce wyjaśnić sprawę śmierci Krzysztofa Olewnika? Czy też nie chce tej sprawy wyjaśnić, bo prześladują ją fobie i działania z przeszłości?".

W skład powołanej już komisji do spraw wyjaśnienia okoliczności porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika wejść ma siedem osób. Kandydatami są: Marek Biernacki, Grzegorz Karpiński i Paweł Olszewski (PO), Antoni Macierewicz i Zbigniew Wassermann (PiS), Leszek Aleksandrzak (Klub Lewicy) i Edward Wojtas (PSL).