Prezydent Sopotu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej tego Ruchu pod hasłem "Wspólnie dla demokracji. Wspólnie dla samorządności" podziękował liderom partii opozycyjnych za wsparcie samorządności.

Prezydent Sopotu: Ich deklaracja jest jednoznaczna

Chciałby podziękować naszym dzisiejszym gościom - marszałkom, przewodniczącym i prezesom, że wspierają samorząd w Polsce, a ich deklaracja jest jednoznaczna i wyrazili ją podpisują nasze samorządowe postulaty rok temu w Senacie - powiedział Karnowski. Dodał, że Ruch dalej prowadzi rozmowy z liderami opozycji, którzy rozumieją, że "demokracja musi być oparta na tych najmniejszych samorządach - i wiejskich, i miejskich, a także gminnych i wojewódzkich".

Reklama

Podczas konferencji Ruchu w Gliwicach obecni byli m.in. wiceprzewodniczący PO i szef klubu KO Borys Budka, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wicemarszałek Sejmu z tej partii Piotr Zgorzelski, a także lider Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

Prezydent Sopotu podziękował im za to, że "wspierają naturalną zasadę pomocniczości i subsydiarności".

"Sytuacja samorządu robi się dramatyczna"

Z kolei prezes Związku Miast Polskich, senator KO i były prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz przypomniał, że rok temu przyjęte zostały postulaty Ruchu i podpisana deklaracja w tej sprawie przez czterech liderów partii opozycyjnych. Teraz zbliżamy się wyborów parlamentarnych, sytuacja samorządu robi się dramatyczna, potrzebny jest szybki, radykalny program naprawczy dla samorządu, bo następnej kadencji pod tymi rządami centralnymi samorząd może nie przetrwać - oświadczył Frankiewicz.

Dodał, że "ważne jest, aby programy opozycyjnych komitetów w wyborach parlamentarnych były spójne po to, aby w krótkim czasie można było dokonać naprawy samorządu terytorialnego".

Reklama

Rok temu - 25 maja - liderzy czterech partii opozycyjnych: PO, PSL, Lewicy oraz Polski 2050 podpisali przygotowaną przez Ruch "Tak! Dla Polski" deklarację dot. decentralizacji i wzmocnienia samorządów. W dokumencie była mowa m.in. o zapewnieniu samorządom stabilnego finansowania oraz utworzeniu funduszu dla małych gmin.

autorzy: Marcin Jabłoński, Marek Błoński