Prezydent Andrzej Duda razem z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą składają w środę wizytę w Kijowie. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim są związane z uczczeniem ukraińskiego Dnia Konstytucji, a także konsultacjami dotyczącymi obecnej sytuacji na froncie, w tym groźby rosyjskiego zamachu za Zaporoską Elektrownie Atomową. Poruszony zostanie również temat przygotowań do lipcowego Szczytu NATO w Wilnie.

Reklama

Wizyta została notyfikowana Sekretarzowi Generalnemu ONZ

Ambasador RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Krzysztof Szczerski poinformował na Twitterze, że - zgodnie z ustaloną praktyką - wizyta Andrzeja Dudy w Kijowie została notyfikowana Sekretarzowi Generalnemu ONZ Antonio Guterresowi.

To piąta wizyta polskiego prezydenta w Ukrainie od rozpoczęcia wojny. Po 24 lutego 2022 r. Andrzej Duda był w Ukrainie: w kwietniu 2022 r. wraz z prezydentami Estonii, Litwy i Łotwy odwiedził m.in. Borodiankę, Irpień i Buczę – podkijowskie miejscowości zniszczone przez rosyjskie wojska, w maju 2022 r. wygłosił orędzie przed Radą Najwyższej Ukrainy, w sierpniu 2022 r. wziął udział w obradach Platformy Krymskiej, a w styczniu 2023 r. uczestniczył w spotkaniu Trójkąta Lubelskiego we Lwowie.

Dzień przed wybuchem wojny Andrzej Duda złożył wizytę w Kijowie razem z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.

autorka: Aleksandra Rebelińska