Jak przekazał PAP przewodniczący Wojciech Konieczny, Andrzej Rozenek i Joanna Senyszyn sami złożyli rezygnacje z członkostwa w Polskiej Partii Socjalistycznej.

Decyzja polityków związana jest z inną niż planowana przez partia formułą startu w wyznaczonych na 15 października wyborach. Przedstawiciele PPS będą startować bowiem do Sejmu z list Nowej Lewicy, a Rozenek ma 5 miejsce na podwarszawskiej liście Koalicji Obywatelskiej. Z kolei Joanna Senyszyn rejestruje komitet jako kandydatka do Senatu w okręgu 45 w Warszawie, gdzie w ramach paktu senackiego startuje wiceszefowa klubu Lewicy, współprzewodnicząca partii Razem Magdalena Biejat.

Reklama

Podczas posiedzenia Rady Naczelnej odbyła się dyskusja na temat startu pani profesor z samodzielnego komitetu, co nie uzyskało akceptacji prezydium, nie było porozumienia w tej sprawie, więc pani profesor stwierdziła, że dla jej dobra i dla dobra PPS-u rezygnuje z członkostwa w partii i zostało to przyjęte ze zrozumieniem - przekazał Konieczny.

Andrzej Rozenek złożył rezygnację odpowiednio wcześniej, choć - jak mówił PAP przewodniczący PPS - jego formacja dowiedziała się z mediów, że polityk będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej.

Senyszyn i Rozenek do parlamentu dostali się z list Lewicy, ale opuścili klub w grudniu 2021 r. w atmosferze konfliktu z jej szefostwem. Początkowo razem z Koniecznym, wicemarszałek Senatu Gabrielą Morawską-Stanecką i posłem Robertem Kwiatkowskiem byli członkami koła PPS, a później utworzyli koło Lewicy Demokratycznej.

autor: Grzegorz Bruszewski