"Wygrana Donalda Tuska w trybie wyborczym z KW Bezpartyjni Samorządowcy" - napisała w mediach społecznościowych Wioletta Paprocka z KO.

Reklama

"Można mówić, że Bezpartyjni to przystawka PiS-u i pomocnicy Kaczyńskiego. Także tak Wszyscy Ci bezpartyjni to kandydaci komitetu partii politycznej" - wyjaśniła.

"Złożyliśmy pozew w trybie wyborczym przeciwko Donaldowi Tuskowi. Liderzy dużych partii politycznych budują swoją kampanię na emocjach, atakach i kłamstwie" - napisali we wtorek Bezpartyjni Samorządowcy na Facebooku.

Tusk pozwany

Reklama

Rzecznik partii Krzysztof Maj napisał, że rosnące poparcie formacji "nie jest na rękę PiS, dlatego musieliśmy wygrać z TVP, która nas pomijała".

Nie jest też na rękę PO, której lider kłamie na nasz temat. Zastanawia mnie, dlaczego to robi, skoro jego partyjny kolega Michał Szczerba za insynuacje o naszej współpracy z PiS przegrał z nami w sądzie - napisał Maj.

Wcześniej, we wtorek Interia poinformowała nieoficjalnie, że do Sądu Okręgowego w Legnicy wpłynął pozew w trybie wyborczym przeciwko Tuskowi złożony przez bezpartyjnych Samorządowców, którzy domagają się od lidera PO "wygłoszenia przeprosin na pięciu wiecach wyborczych, w telewizji i mediach społecznościowych".

Jak informuje Interia, pozew dotyczy słów wypowiedzianych przez Tuska podczas wiecu wyborczego w Pile 21 września. Lider Koalicji Obywatelskiej mówił o tym, że Bezpartyjni Samorządowcy to "przystawka PiS" i "pomocnicy Kaczyńskiego", i zarzucił wprost, że są finansowani przez partię rządzącą.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, sąd okręgowy rozpoznaje wniosek złożony w trybie wyborczym w ciągu 24 godzin. W ciągu następnych 24 godzin strony mają czas na złożenie zażalenia do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin. Od postanowienia sądu II instancji nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu. Publikacja sprostowania, odpowiedzi lub przeprosin następuje najpóźniej w ciągu 48 godzin, na koszt zobowiązanego. W orzeczeniu sąd wskazuje medium, w rozumieniu prawa prasowego, w której ma nastąpić publikacja oraz termin publikacji.

Autor: Adrian Kowarzyk