Nie wiadomo o jakie odznaczenie chodzi. Ważne, żeby podkreślało zasługi prałata. "Takie odznaczenie należy się księdzu Jankowskiemu za całokształt jego działalności na rzecz Solidarności od początku jej powstania do 1989 r." - mówi przewodniczący gdańskiej Solidarności Krzysztof Dośla.

Reklama

Nie jest to pierwszy wniosek gdańskiej "S" o przyznanie prałatowi Jankowskiemu odznaczenia państwowego. Już w ubiegłym roku związkowcy z okazji 28. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rekomendowali prezydentowi, aby ten przyznał ks. Jankowskiemu order. Ostatecznie były proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku nie znalazł się wśród odznaczonych osób.

"My o księdzu prałacie nie zapomnimy, będziemy go zgłaszać tak długo, jak będzie trzeba, aż do skutku" - dodał Dośla.

Odznaczenia państwowe prezydent Lech Kaczyński ma wręczać 31 sierpnia w Gdańsku podczas obchodów 29. rocznicy Sierpnia 80. Lista kandydatur wytypowanych przez związek do odznaczeń, obejmuje ok. 20 nazwisk. Są wśród nich głównie osoby, które zasłużyły się podczas strajków w maju i sierpniu 1988 r.

>>>Jankowski: Historykom IPN dałbym w gębę

Osoba ks. prałata Henryka Jankowskiego budziła w ostatnich latach wiele kontrowersji, zarzucano mu m.in. szerzenie antysemityzmu za sprawą Grobów Pańskich, przygotowywanych w kościele św. Brygidy w Gdańsku. W 2001 r. Grób Pański autorstwa ks. Jankowskiego przedstawiał miniaturę zwęglonej stodoły w Jedwabnem z ludzkim szkieletem. Szopkę udekorowano napisem: "Żydzi zabili Pana Jezusa i Proroków, i nas także prześladowali".