Oficjalne wyniki wyborów 2023. Kiedy zostaną ogłoszone?

Zanim poznamy oficjalne wyniki wyborów trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Zdaniem szefa PKW rekordu prędkości liczenia głosów tym razem raczej nie będzie. Czasu potrzeba więcej, bo wybory parlamentarne zbiegają się z referendum.

"Chciałbym, żebyśmy poznali wyniki wyborów i referendum najpóźniej we wtorek w godzinach przedpołudniowych; ucieszyłbym się, gdyby to się udało rano, a nawet w nocy z poniedziałku na wtorek. Ale oczywiście komisje muszą pracować nie tylko sprawnie, ale przede wszystkim rzetelnie” - powiedział sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Reklama
Reklama

Wyniki wyborów 2023. Może paść frekwencyjny rekord

Szef PKW spodziewa się jednak innego rekordu, który również może wpłynąć na dłuższy czas liczenia głosów. Może paść rekord frekwencji. W poprzednich wyborach parlamentarnych w 2019 roku frekwencja wyniosła 61,74 proc. Uprawnionych do głosowania było 30 253 556 osób, oddano 18 678 457 ważnych głosów. Tym razem uprawnionych do głosowania w kraju jest prawie 30 mln osób. Za granicą zagłosować chce 600 tys. osób.

Według najnowszych sondaży frekwencja w wyborach parlamentarnych 2023 może wynieść 68 procent (sondaż Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu z 11 i 12 października).

Największa frekwencja w wyborach parlamentarnych była jak dotąd w 1989 roku. Wyniosła wtedy 62,7 procent.

Wyniki wyborów exit poll i late poll

Pierwsze szacunkowe wyniki głosowania poznamy tradycyjnie już w niedzielę po godzinie 21, czyli po zamknięciu lokali wyborczych i po zakończeniu ciszy wyborczej. Badanie exit poll przeprowadzi ok. 1850 ankieterów pracowni Ipsos w 900 losowo wybranych lokalach wyborczych, na podstawie odpowiedzi wyborców opuszczających komisje po oddaniu głosów. Margines błędu w tego typu badaniach wynosi do 2 procent.

Badanie late poll to natomiast wyniki ankiet wraz z udziałem danych z lokali wyborczych. Pierwsze wyniki tego badania będą podane w nocy, prawdopodobnie po godz. 2. Tutaj margines błędu jest o połowę mniejszy wynosi 1 proc. (zawiera dane z 50 proc. komisji).

Następne badanie late poll z danymi z 90 proc. komisji powinny być znane w poniedziałek rano, po godz. 9.