KRS przeprowadziła w piątek m.in. konkurs na dwa wolne stanowiska sędziowskie do Izby kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Ubiegało się o nie sześcioro kandydatów w tym były rzecznik prasowy KRS sędzia Maciej Mitera i były zastępca rzecznika prasowego sędzia Jarosław Dudzicz. Sędziowie ci nie uzyskali jednak wystarczającego poparcia w Radzie. Za kandydaturą Mitery zagłosowało dwóch członków Rady przy 6 głosach przeciw i 11 wstrzymujących się, a kandydaturę Dudzicza ostatecznie poparło 7 członków KRS przy 6 głosach przeciw i 6 wstrzymujących się.

Reklama

Nominację KRS do SN uzyskał tylko Grzegorz Pastuszko, konstytucjonalista z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego kandydaturę poparło 11 członków KRS, 5 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Prawnik kandydował już wcześniej na stanowisko polskiego sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE. Nie został jednak ostatecznie powołany na tę funkcję. Teraz rekomendacja z jego kandydaturą trafiła na biurko prezydenta, który ostatecznie zdecyduje o powołaniu Pastuszki do Sądu Najwyższego.

W piątek KRS rozstrzygnęła też konkurs na jedno wolne stanowisko w Izbie Gospodarczej Naczelnego Sądu Administracyjnego. Spośród sześciu kandydatów rekomendację KRS uzyskała sędzia WSA w Krakowie Elżbieta Czarny-Drożdżejko.

Autor: Mateusz Mikowski