"Pojawiły się absurdalne i nieprawdziwe twierdzenia na temat szwedzkich przedszkoli. To ubolewania godne, że dezinformacja na temat Szwecji jest szerzona w ten sposób. Przy tej okazji warto pamiętać, jak ważne jest sprawdzanie faktów i poszukiwanie wiarygodnych źródeł informacji" - czytamy na profilu szwedzkiej ambasady w Polsce.

Reklama

Ambasada Szwecji nie sprecyzowała do jakiego wydarzenia się odnosi, ale dzień wcześniej "Wirtualna Polska" opublikowała wywiad z małopolską kurator oświaty Barbarą Nowak.

Kurator stwierdziła w nim, że "w szwedzkich przedszkolach są specjalne pokoje, do których nauczycielka idzie z dzieckiem i je masturbuje. On potem wie, że też sam może się masturbować. To są informacje od nauczycieli stamtąd. Polka pracująca w przedszkolu w Szwecji mi o tym opowiadała, była przerażona".

Reklama

WHO wskazuje na cele, mamy bardzo szybko zainteresować młodego człowieka swoim ciałem, przyjemnością ze sztucznie rozbudzanej seksualności. Te środowiska twierdzą, że najłatwiej rozładować emocję małego dziecka poprzez masturbację - mówiła w "WP".

Tak wygląda gabinet Nowak

Reklama

W gabinecie kurator Nowak na ścianie wiszą obrazy z wizerunkami Jezusa Chrystusa, Stefana Wyszyńskiego, Jerzego Popiełuszko, Jana Pawła II i świętego Andrzeja Boboli. Nowak zapytana, czy tak powinien wyglądać gabinet szefa instytucji państwowej, neutralnej światopoglądowo, odpowiada pytaniem: Dlaczego pan mówi, że neutralnej?

Za uwagę, że nie jesteśmy państwem wyznaniowym, stwierdza, że ona nikomu nic nie narzuca.

Symbole wiary

Straszne. Ale myślę, że tak nie będzie - mówi Nowak, zapytana, czy by jej przeszkadzał na stanowisku kuratora Małopolski muzułmanin, który by wprowadził do gabinetu symbole swojej wiary.

- Polska narodziła się wraz z chrztem i cała Polska, którą nosimy w swoich umysłach, jest chrześcijańska. Mam nadzieję, że się to nie zmieni - dodaje. - W preambule prawa oświatowego wyraźnie jest napisane o światopoglądzie chrześcijańskim - stwierdza jeszcze.

Po tym, jak dziennikarz zwraca jej uwagę, że to nieprawda, a w preambule napisane jest jedynie o respektowaniu chrześcijańskiego systemu wartości, Nowak odpowiada: - Jest też o dziedzictwie Polski. Jeśli muzułmanin byłby to w stanie wszystko zaakceptować... Ja w to po prostu nie wierzę.

Tęczowa flaga

Tęczowa flaga w gabinecie kuratora? - Straszne. To byłby dla mnie upadek - mówi Barbara Nowak.

Tęczowa flaga jest nośnikiem ideologii, której ja absolutnie nie uznaję, która jest zła, bo niszczy drugiego człowieka, która niesie śmierć i nie ma szacunku do życia i człowieka - tłumaczy kurator Nowak.

Homofobia

Czy Barbara Nowak jest homofobką? - Nie. Każdego człowieka szanuję. Nie jestem przeciwko homoseksualnym osobom. Jestem przeciwko seksualizacji według wskazań WHO, zakładającej szybkie zainteresowanie człowieka swoją seksualnością od dziecka - odpowiada zdecydowanie.

Kim jest Barbara Nowak

Barbara Nowak to najbardziej kontrowersyjna kurator oświaty w Polsce. Jej internetowe wpisy i medialne wypowiedzi budzą skrajne emocje i są szeroko komentowane. Twierdziła, że jest przeciwniczką obowiązkowych szczepień dla nauczycieli, a same szczepienia nazwała "eksperymentem". Potem przeprosiła za swoją wypowiedź. Nowak kpiła z działalności Grety Thunberg. Zasugerowała, że nastolatka tylko szuka poklasku, a kryzys klimatyczny nazwała wymyślonym problemem.

W programie "Rozmowy niedokończone" na antenie Radia Maryja Barbara Nowak mówiła: "Okazało się, że na ulicy można wrzeszczeć wulgarne słowa, wykonywać wulgarne gesty. Dzieci były częstowane alkoholem i narkotykami, pewne grupy się nimi zainteresowały". Takie sceny miały — według niej — rozgrywać się podczas Strajku Kobiet po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Uniwersytet Jagielloński przyrównała do "agencji towarzyskiej". W ten sposób skomentowała ankiety na temat bezpieczeństwa na uczelni, w których pytani o płeć studenci mogli zaznaczyć więcej odpowiedzi niż tylko kobieta lub mężczyzna.

Zaapelowała także na Twitterze, by po Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau mogli oprowadzać wyłącznie polscy przewodnicy licencjonowani przez Instytut Pamięci Narodowej. Dodała także, że "dziś obca, a nie Polska narracja króluje w Auschwitz!".