CIS poinformowało, że w czwartek odbyło się spotkanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni z prezesem NIK Marianem Banasiem. Tematem rozmowy było, jak podano, "przywrócenie właściwych standardów we wzajemnych relacjach oraz kolegialności w zarządzaniu NIK".

Reklama

Zapowiedź Banasia dot. Witek

Szymon Hołownia, na konferencji prasowej 14 listopada, pytany był o zapowiedź szefa NIK Mariana Banasia dotyczącą złożenia doniesienia do prokuratury na byłą marszałek Sejmu Elżbietę Witek (PiS) "o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego, skutek którego doprowadził do uniemożliwienia funkcjonowania Kolegium NIK".

Reklama

Hołownia powiedział wówczas, że "chce w przyszłym tygodniu spotkać się z panem prezesem Banasiem i omówić dokładnie sytuację, która panuje w Najwyższej Izbie Kontroli". Tam rzeczywiście działania czy brak działań marszałka Sejmu doprowadziły do tego, że część ludzi jest pełniących obowiązki, część jest w ogóle nie tak powołana, jak trzeba - powiedział Hołownia. Jak teraz siadam nad tymi papierami, widzę, ile takich sytuacji jest. Ile sytuacji będzie marszałek Sejmu musiał za chwilę rozwiązywać - w Radzie Ochrony Pracy, w inspekcji pracy, w wielu miejscach - dodał Hołownia.

Zawiadomienie NIK

W sierpniu Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że złożyła zawiadomienie "o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego, skutek którego doprowadził do uniemożliwienia funkcjonowania Kolegium NIK".