Podczas czwartkowego wydania programu "Fakty po Faktach" w TVN24, Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, był pytany o liczbę obywateli Polski, którzy nadal przebywają w Strefie Gazy ogarniętej wojną, oraz o możliwość ich uwolnienia.

Reklama

Ilu Polaków jest zakładnikami?

Wiemy o przynajmniej jednym polskim obywatelu, który pozostaje w gronie zakładników, w tunelach pod Strefą Gazy i kilkunastu obywatelach lub rodzinach obywateli, którzy są mieszkańcami Strefy Gazy albo przebywali w Strefie Gazy. Nie ustajemy w wysiłkach, by sprowadzić ich w rejony bezpieczne albo doprowadzić do uwolnienia - mówił Siewiera w TVN24.

Wizyta na Bliskim Wschodzie

Służby konsularne, jak i służby mundurowe zaangażowane są w rozmowy zarówno ze stroną izraelską, jak i aktorami po stronie palestyńskiej i innymi w regionie. Dość powiedzieć, że w najbliższych dniach na polecenie prezydenta będziemy wykonywać wizytę na Bliskim Wschodzie - mówił szef BBN.

Aktualna sytuacja w Strefie Gazy

Reklama

Aktualna sytuacja w Strefie Gazy jest bardzo trudna. Zapasy paliwa w jedynej tamtejszej elektrowni się skończyły. Szpitale są przepełnione, a mieszkańcom grozi katastrofa humanitarna. Leki i zapasy wkrótce się skończą. W izraelskich ostrzałach zginęło już około 1055 osób, a blisko 5,2 tys. zostało rannych. Personel szpitala alarmuje, że kończą się potrzebne leki.