Dziennik Gazeta Prawana logo

Sikorski w Kijowie. Szef MSZ udał się z pierwszą wizytą zagraniczną

22 grudnia 2023, 10:05
[aktualizacja 22 grudnia 2023, 11:16]
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Radosław Sikorski
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski tu jeszcze w Warszawie, w drodze na posiedzenie rządu/PAP
Radosław Sikorski poinformował w serwisie X, że rozpoczął swoją pierwszą wizytę zagraniczną w roli urzędującego szefa dyplomacji. Minister Sikorski jest w Kijowie, gdzie planuje spotkanie z najważniejszymi politykami odpowiedzialnymi za ukraińską politykę zagraniczną.

Minister Sikorski z wizytą w Ukrainie

"Pierwsza wizyta zagraniczna; Już na miejscu" - napisał w serwisie X szef resortu dyplomacji Radosław Sikorski. Sikorski odwiedził ukraińską stolicę.

Szczegóły wizyty utrzymywane są w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa. 

Wiadomo, że minister Sikorski złoży kwiaty przy Ścianie Pamięci poległych podczas wojny, którą Rosja toczy przeciwko Ukrainie. 

Minister zapali także znicze pod krzyżem, upamiętniającym ofiary prozachodniej Rewolucji Godności z lat 2013-2014, znane jako bohaterowie Niebiańskiej Sotni.

Według portalu Gazeta.pl Sikorski planuje spotkanie m.in. z Dmytro Kułebą, szefem MSZ Ukrainy, jak również z prezydentem tego kraju, Wołodymyrem Zełenskim.

Były wicepremier Ukrainy Kyryłenko: "Dziękuję"

"Sikorski zawsze był prawdziwym przyjacielem Ukrainy. Dlatego trudno wyobrazić sobie inny kraj na jego pierwszą wizytę jako ministra spraw zagranicznych" - napisał w serwisie X były wicepremier Ukrainy Wjaczesław Kyryłenko. "Zwłaszcza teraz, gdy Ukraina potrzebuje wsparcia w drodze do Unii Europejskiej, a niektóre problemy w naszych stosunkach wymagają natychmiastowego rozwiązania. Dziękuję!" - dodał.

Kryzys polsko-ukraiński na granicy

Można się spodziewać, że wśród tematów, które poruszą obie strony, nie zabraknie kwestii ostatniego kryzysu na granicy polsko-ukraińskiej w związku z blokadą kierowców.

Jak stwierdził we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, "Polska straciła na blokowaniu granicy z Ukrainą, ale wierzę, że problem blokowania granicy uda się rozwiązać". Nie mogąc transportować towarów przez Polskę, stworzyliśmy korytarze przez Mołdawię i Morze Czarne - dodał przywódca Ukrainy. Zełenski wyraził opinię, że nowy rząd rozwiąże problem blokad na granicy.

Polscy przewoźnicy obawiają się tańszej konkurencji ze strony ich ukraińskich kolegów. Chcą m.in. przywrócenia zezwoleń dla ukraińskich przewoźników.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj