Duda relacjonował, że z Zełenskim rozmawiał o tym, jakie wsparcie potrzebne jest Ukrainie, by zdołała się obronić przed rosyjską agresją. - Rozmawialiśmy o tym, jaka jest w tej chwili sytuacja - na froncie i społeczna - powiedział.

Reklama

Polski prezydent zaznaczył, że należy dążyć do pełnego członkostwa Ukrainy w NATO. - Ono jest niemożliwe w trakcie trwania wojny, ale uważam, że Ukraina powinna otrzymać zaproszenie do NATO, które rozpoczęłoby proces omawiania tej kwestii w poszczególnych parlamentach narodowych państw członkowskich Sojuszu. Ten proces mógłby postępować, to niezwykle ważne dla morale obrońców Ukrainy - stwierdził Duda.

Ocenił, że obecność Ukrainy w NATO jest ważna także dla siły całego Sojuszu i dla bezpieczeństwa Polski.

"Zapewniłem pana prezydenta Zełenskiego…"

Podczas spotkania poruszono także temat spodziewanej wizyty premiera Donalda Tuska w Ukrainie. Duda przekazał Zełenskiemu, że kilkukrotnie rozmawiał z Tuskiem na temat polskiej polityki międzynarodowej, w tym polityki w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. - Zapewniłem pana prezydenta Wolodymyra Zełenskiego, że ta polityka będzie stabilna i to będzie cały czas polityka wsparcia dla Ukrainy, że może spokojnie przystąpić do rozmów z panem premierem Donaldem Tuskiem już za kilka dni w Kijowie - powiedział.

Wierzę w to, że to będzie dobra polityka, którą będziemy mogli prowadzić razem, zarówno premier, rząd, jak i prezydent - dodał.