Drodzy państwo, powoli żegnamy rok 2023. Co to był za rok? W historii Polski zapisze się jako czas przełomu. Chcę wam za ten rok bardzo podziękować - powiedział, rozpoczynając orędzie noworoczne premier Donald Tusk.

Reklama

Dodał, że mijający rok "był trudny, pełen wielkich emocji, sporów, ale też obywatelskiego przebudzenia i tryumfu demokracji". - Udało nam się pobić rekord wyborczej frekwencji. Mijające miesiące nauczyły nas, że niemożliwe staje się możliwe i oto dziś, ja - w telewizji publicznej - już jako premier RP mogę powtórzyć przed wami ślubowanie, które złożyłem podczas Marszu Miliona Serc: zwyciężymy - to już się stało, rozliczymy zło - to już się dzieje, naprawimy krzywdy - to tez już zaczynamy. I najważniejsze - pojednamy się - powiedział Tusk.

Szef rządu zaznaczył, że pojednanie "będzie prawdopodobnie najtrudniejszym zadaniem".

"Normalność, zgoda, pewność jutra"

Normalność, zgoda i pewność jutra - to zadanie na nadchodzący rok; w polityce międzynarodowej odbudujemy naszą pozycję i znaczenie, kłótnie z sojusznikami zastąpimy twardą, ale przyjazną rozmową o naszych interesach i szukaniem tego co wspólne - mówił w wystąpieniu telewizyjnym premier Donald Tusk. Wyraził też przekonanie, że Polacy odrodzą się jako jedna wspólnota i wielki, silny naród. - I nie spocznę, póki to się nie stanie - zaznaczył.

Polska to kraj cudów i wspaniałych ludzi. Żebyście tylko mogli usłyszeć te wszystkie komplementy, te zachwyty nad Polakami i ich mądrością, jakie słyszałem od przywódców państw i globalnych autorytetów. Ja miałem okazję słuchać tego podczas odbierania gratulacji, ale to wielkie uznanie jest dla każdej i każdego z was. To wy w 2023 roku zadziwiliście świat, to dzięki wam popłynęła z Polski nadzieja dla wszystkich ludzi pragnących wolności - podkreślił Tusk. - Możemy być dumni i bardzo wam za to dziękuję - dodał.

Reklama

Szef rządu zaznaczył, że wszystkim marzy się normalność, zgoda i pewność jutra. - To zadanie na nadchodzący rok. Postawimy sprawy z głowy na nogi, zaufamy znowu nauce i ekspertom i zdrowemu rozsądkowi. W polityce międzynarodowej odbudujemy naszą pozycję i znaczenie. Kłótnie z sojusznikami zastąpimy twardą, ale przyjazną rozmową o naszych interesach i szukaniem tego co wspólne - zadeklarował.

Jak mówił, w tych niebezpiecznych czasach Polska nie będzie już samotna. - A że są niebezpieczne, potwierdziło się choćby wczoraj, kiedy naruszona została nasza przestrzeń powietrzna. Dlatego tak ważne jest dziś mówić prawdę i tylko prawdę - zaznaczył premier Donald Tusk.

"Silne państwo, wasze państwo"

Szef rządu w wystąpieniu podkreślał: "przywrócimy słowom ich prawdziwe znaczenie, a patriotyzm nigdy już nie będzie zasłoną dla nieuczciwości czy zwykłego złodziejstwa" - mówił. - Będziemy ze sobą uczciwie i z szacunkiem rozmawiać, to wam gwarantuję, nasza ojczyzna odrodzi się jako nowoczesne, silne państwo, wasze państwo, państwo pracujące dla każdej i każdego z was, bo ono należy do was i tylko do was - powiedział Tusk, zwracając się w orędziu do Polaków.

Premier zachęcał też, by bawić się w Sylwestra i zapomnieć, choćby na chwilę, o codziennych troskach. Jednocześnie zaapelował, by w Nowym Roku rozpocząć wspólną pracę. - Bierzmy się wszyscy do wspólnej pracy, żebyśmy za rok uznali, że 2024 był dla nas wszystkich, dla Polski, rokiem szczęśliwym i bezpiecznym, rokiem dostatku i pojednania. Szczęśliwej Polski już czas, tego nam wszystkim serdecznie życzę - zakończył premier.